MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Začátek roku se u mnohých nese v duchu daní. Zatímco na podání přiznání k dani z příjmu je ještě času dostatek, pro odevzdání daňového přiznání k dani z nemovitosti a silniční daně čas už vypršel. Rozhodné datum bylo 31. ledna. Co dělat, když jste na daňovou povinnost zapomněli?

Kdo musí podat daňové přiznání k dani z nemovitosti?

Ještě předtím než začnete panikařit, ujasněte si, že jste povinni daňové přiznání podat. Možná jste tak učinili už loni, a tak se není letos k čemu znovu „přiznávat.“ Kdo tedy letos měl podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí do konce ledna? Ten, kdo se v roce 2018 stal novým majitelem nemovitosti.

Pokud vlastníte byt či dům už nějaký ten rok, povinnost odevzdat daňové přiznání se vás netýká. Čemu se ale nevyhnete, je platba daně, která je splatná do konce května daného roku. O její výši budete informováni složenkou od finančního úřadu.

Kdo musí podat daňové přiznání k silniční dani?

Tak jako k nemovitosti se nemusí „přiznávat“ všichni, kdo vlastní nemovitost, ani daňové přiznání k silniční dani nejsou povinni odevzdat všichni majitelé vozidel. Silniční daň se týká pouze těch, kteří automobil využívají k podnikatelským účelům.

Pokud autem jezdíte každý den do práce a z práce a o víkendech na výlety, můžete daňové přiznání k silniční dani hodit za hlavu. Jestliže ale vozem například rozvážíte zboží v rámci své živnosti, pak zbystřete.

Co hrozí, když zapomenete odevzdat daňové přiznání?

Přiznání k oběma daním měl mít finanční úřad na stole nejpozději ve čtvrtek 31. ledna 2019. Pokud jste tohle datum propásli a vzpomněli jste si až 4. února, pak nemusíte ještě zoufat. Pětidenní zpoždění je tolerováno a žádný postih vám tak nehrozí. Poté ale o výši vaší pokuty rozhoduje to, zda daňové přiznání odevzdáte pozdě, nebo vůbec a do schránky vám tak přistane upomínka od finančního úřadu.

Za pozdní odevzdání čekejte pokutu, a to 0,05 % z vypočtené daně za každý den prodlení. Pokutu je možné snížit na polovinu, pokud přiznání odevzdáte do 30 dnů od 31. ledna a zároveň pokud FÚ neeviduje u vaší osoby jiné prodlení. Jestliže neodevzdáte daňové přiznání vůbec, hrozí vám pokuta ve výši 5 % z vypočtené daně za každý den prodlení, minimálně však 500 Kč.

Pozor: Zapotřebí je nezaměňovat přiznání k dani a zaplacení daně. Zatímco podat výše zmíněná přiznání musíte do konce ledna, zaplatit daň z nemovitosti stačí až do konce května. Za pozdě podané daňové přiznání vám hrozí pokuta, za nezaplacení daně penále a navíc úroky z prodlení.

« zpět na přehled novinek