MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Jediný překlep v jinak správně vyplněném daňovém přiznání vás může přijít velmi draho. Stačí se splést v čísle variabilního symbolu při bezhotovostní platbě. Získat peníze zpět pak může být velmi komplikované. Navíc ještě musíte daň s chybně vyplněným variabilním číslem zaplatit znovu.

Proč tomu tak je? Dokumentuje to jeden příklad z poslední doby, který doputoval na stůl veřejného ochránce práv. Podnikatel se něj obrátil s tím, že jeho externí účetní zadala chybné variabilní číslo při platbě DPH. Částku přesahující půl milionu korun tak správce daně připsal na daňový účet jiné společnosti.

O chybě podnikatel dlouho nevěděl, odhalil ji až po několika měsících a náhodou, protože od finančního úřadu potřeboval potvrzení o bezdlužnosti. Na svůj omyl hned finanční úřad upozornil s tím, že platba zaslaná chybně svou výší přesně odpovídá dani, kterou měl odvést. Zároveň požádal úřad o převedení platby na svůj daňový účet.

 

Platba šla na účet jiné společnosti

Jenže finanční úřad podnikatelově požadavku nevyhověl. „Uvedl přitom, že daňový účet, na nějž byla platba omylem zaslána, nevykazuje žádný přeplatek. Omylem zaslanou platbu už totiž finanční úřad započetl na nedoplatky této druhé společnosti,“ popsala mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková.

Na veřejného ochránce práv a na soud se pak podnikatel obrátil poté, co byl donucen uhradit daň znovu. Nedoplatek vzniklý z důvodu chybně vyplněného variabilního symbolu totiž finanční úřad začal vymáhat v daňové exekuci.

Ombudsman dospěl k závěru, že finanční úřad pochybil, když odmítl omylem zaslanou platbu vrátit. „Podle daňového řádu má totiž zadavatel platby nárok na její vrácení, pokud prokáže, že platbu uskutečnil zřejmým omylem, a pokud současně nemá žádný daňový nedoplatek. Přesně to byl podle ombudsmana případ stěžovatele, takže finanční úřad měl povinnost mu platbu vrátit,“ uvedla Iva Hrazdílková.

 

Od ledna to bude ještě těžší

S názorem veřejného ochránce práv se následně shodly i správní soudy - krajský soud a Nejvyšší správní soud. Příběh tak měl dobrý konec, protože finanční úřad podnikateli platbu vrátil. Do budoucna už by to ale mohlo být jinak.

Podle novely daňového řádu schválené v červnu, která vstoupí v platnost 1. ledna 2021, nebude možné omylem zaslanou platbu vrátit v případě, pokud bude mít chybný příjemce daňové nedoplatky. „Plátci, který se spletl, by tak nezbylo nic jiného, než žalovat toho, na jehož daňový účet byla platba omylem zapsána, pro bezdůvodné obohacení a tímto způsobem se domáhat vrácení peněz,“ doplnila mluvčí kanceláře Veřejného ochránce práv.

« zpět na přehled novinek