MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Ministerstvo financí rozšířilo okruh lidí, kteří mají nárok na kompenzační bonus za komplikace způsobené vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Díky novele na něj dosáhnou i tzv. dohodáři a osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) s dohodou, i pokud jsou účastníky nemocenského pojištění.

Původně byl bonus určen jen pro osoby, kterým dohoda o provedení práce (DPP) nebo dohoda o pracovní činnosti (DPČ) nezakládala účast na nemocenském pojištění. U DPP tak jen v případě, že příjmy nepřesáhly hranici 10 000 korun měsíčně, u DPČ částku 3000 Kč. To teď mění novela, která vstoupila v platnost 7. srpna.

Tzv. pojištění dohodáři a OSVČ souběžně pracující na pojištěnou dohodu mohou žádat o kompenzační bonus do 30. listopadu 2020. Pro pracovníky na dohodu činí výše bonusu 350 Kč za den, a to zpětně za období od 12. března do 8. června 2020. Za stejné období budou moci o bonus ve výši 500 Kč denně zpětně požádat i OSVČ a navíc také společníci malých s.r.o. souběžně pracující na pojištěnou dohodu.

 

Původně chybné žádosti se nemusí podávat znovu

Situace by se také měla výrazně zjednodušit pro ty OSVČ pracující zároveň na pojištěnou dohodu, co o kompenzační bonus zažádali chybně už před vydáním novely. Přestože je finanční správa už mohla vyzvat k vrácení kompenzačního bonusu, nyní tak činit nemusí. A pokud tak už učinili a bonus vrátili, mohou si jej nárokovat znovu a zároveň mohou podat žádost o vrácení úroku z prodlení, který při vracení bonusu zaplatili.

„Úrok zaplacený za čerpání kompenzačního bonusu z nesprávného titulu správce bonusu na žádost vrátí za podmínek dle daňového řádu, tedy pokud například nemá žadatel jiné nedoplatky, do 30 dní od obdržení této žádosti,“ upřesňuje ministerstvo financí.

 

Jaké jsou podmínky?

Aby lidé na kompenzační bonus dosáhli, musí splnit několik podmínek. Dohodáři mohou získat maximálně 31 150 Kč, tedy 350 Kč za den. Podmínkou nároku na kompenzační bonus je, že daná osoba pracovala alespoň 4 ze 6 měsíců před krizí, tedy od 1. října 2019 do 31. března 2020, na pojištěnou dohodu. Zároveň u ní muselo dojít k omezení nebo úplnému znemožnění výkonu této činnosti z důvodu koronavirové krize, třeba ukončením spolupráce ze strany zaměstnavatele.

Na bonus ve výši 500 Kč za den pak mají nárok OSVČ souběžně pracující na pojištěnou dohodu. Novela k nim zařadila i společníky eseróček. „Mimo státní pomoc zůstávala skupina drobných podnikatelů, kteří po uzavření svých provozoven na nic nečekali a šli si na DPČ nebo DPP přivydělat. A mnohým tím vznikla účast na nemocenském pojištění, čímž ztratili nárok na státní pomoc. Zpětně jim proto přiznáme kompenzační bonus ve výši 500 Kč denně, nejvýše pak 44 500 korun,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Pro OSVČ a společníky eséroček při souběhu s pojištěnou dohodou platí stejná pravidla, jako pro všechny ostatní OSVČ.

« zpět na přehled novinek