MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
U vybraných finančních produktů, kterými jsou například penzijní spoření, hypotéky či stavební spoření lze využít daňové úlevy. Nižší daňovou zátěží podporuje stát u občanů spoření na důchodové zajištění, pořízení vlastního bydlení či dlouhodobé investování. Vysvětlíme, jaké podmínky daňového zvýhodnění platí pro investiční životní pojištění.

Mezi daňově zvýhodněné skupiny finančních produktů investiční životní pojištění, neboť mimo krytí rizik splňuje také účel spoření na stáří. U investičního životního pojištění lze využít daňové zvýhodnění v podobě snížení základu daně až ve výši 24 000 Kč ročně. Podmínkou je měsíční platba pojistného v částce 2 000 Kč. V této modelové ukázce by klient za rok na dani ušetřil 3 600 Kč.

 

Pozor na podmínky daňového zvýhodnění

Pozor je nutné dát si na podmínky daňového zvýhodnění. U investičního životného pojištění totiž platí, že pokud klient zruší smlouvu dříve, než skončí platnost smlouvy, pak o daňové úlevy přichází.

Konkrétně je tato úprava zakotvena zákonu o dani z příjmu v § 6 odst. 9 písm. p) bod 3 zákona č. 586/1992 Sb. Tento paragraf přímo udává, že daňové zvýhodnění lze uplatnit pouze za podmínky, kdy výplata pojistného v pojistné smlouvě je sjednána až po šedesáti kalendářních měsících od uzavření smlouvy. Přitom výplata nesmí být dříve, než v kalendářním roce, ve kterém pojištěnec dosáhne 60 let.

Pokud tedy uvažujete o investičním životním pojištění jako spořícím nástroji, doplněném o daňové zvýhodnění, pak to podle finančních poradců není nejlepší volba.

Shrnutí podmínek pro uplatněné daňového zvýhodnění

« zpět na přehled novinek