MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Zdravotní pojištění se ze zákona týká každého občana s trvalým pobytem v České republice. Přesto o jeho výpočtu, úhradě a odvodech koluje několik mýtů. Přečtěte si čtyři aspekty, které byste o zdravotním pojištění měli vědět.

Sazba zdravotního pojištění činí 13,5 %

Odvody zdravotního pojištění jsou pro všechny stejné. Dohromady činí 13,5 % ze superhrubé mzdy. Zaměstnancům je z hrubé mzdy strženo 4,5 %. Zbylých 9 % odvádí za zaměstnance zaměstnavatel. Minimální odvod zdravotního pojištění vychází z minimální mzdy pro daný rok. Pro rok 2019 činí minimální mzda 13 350 Kč. Z této částky se určuje minimální zdravotní pojištění ve výši 13,5 %. Minimální měsíční odvod zdravotního pojištění je pro rok 2019 proto stanoven na 1 803 Kč.

 

Pozor na zkrácené úvazky, které nepokryjí minimální mzdu

Pokud zaměstnanec pracuje na zkrácený úvazek s hrubou měsíční mzdou, která je nižší než 13 350 Kč, a přitom není státním pojištěncem, pak na zdravotním pojištění odvede ze své hrubé mzdy rozdíl mezi minimální platbou zdravotního pojištění a určenou zálohou. Jednoduše řečeno, zaměstnavatel hradí za zaměstnance vždy 9 %. Při zkráceném úvazku s výdělkem nižším, než je minimální mzda, musí zaměstnanec doplatit na zdravotním pojištění zbytek do minimálního pojistného, které činí 1 803 Kč.

Jiné je to u pracovních vztahů na dohodu o provedení práce, jejíž odměna nepřesáhne 10 000 Kč měsíčně. V tomto případě se zdravotní pojištění neodvádí. Stejné je to u dohody o pracovní činnosti s výdělkem do 2 999 Kč měsíčně.

 

Vyšší platby zdravotního pojištění neovlivňují nemocenské dávky

Mezi veřejností často panuje mýtus, že vyšší platby zdravotního pojištění ovlivňují nemocenské dávky. Není to však pravda! Výše nemocenské se odvíjí na základě odvodů sociálního pojištění, respektive jeho výši ovlivňuje pojistné na nemocenské pojištění. Zdravotní pojištění slouží výhradně k financování zdravotní péče.


Dva pracovní úvazky znamenají dvě platby zdravotního pojištění

Častým omylem je také skutečnost, že zdravotní pojištění se platí pouze u jednoho zaměstnavatele. Opět to není pravda. Pokud zaměstnanec pracuje na dva úvazky u dvou zaměstnavatelů, pak se ze superhrubé mzdy u obou zaměstnavatelů strhává 13,5 % na zdravotní pojištění. Výpočet čisté mzdy u jednoho ze zaměstnavatelů se ale v konečném měřítku může lišit, neboť u jednoho zaměstnavatele lze uplatnit daňové slevy.

« zpět na přehled novinek