MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Ve vládě již opět znějí hlasy pro zavedení solidární daně, která byla v roce 2021 zrušena a nahrazena jinou formou progrese. Téma nadnesl ministr Jurečka, který apeloval právě na solidaritu bohatých vůči běžným obyvatelům ČR. Dle něj by se solidární daň neměla týkat jen právnických osob, ale také fyzických osob s vysokými příjmy. Zda by šlo o řešení dočasné nebo stálé ještě není jasné.

Solidární daň do roku 2021

V minulosti se hovorově solidární dani přezdívalo „daň bohatých“ a týkala se, jak název napovídá, lidí s nadstandardně vysokými příjmy, kteří kromě klasických 15% odváděli z příjmu ještě přirážku ve výši 7%.

Současná podoba progrese

Současná progrese v podobě vyšší sazby daně  (23%) vstoupila v platnost začátkem roku 2021 a týká se těch, jejichž základ daně přesáhne 48násobek průměrné mzdy. Pro rok 2022 jsou to tedy příjmy nad 155 644 korun měsíčně.

Co teď?

Pokud byla solidární daň zrušena a nahrazena jinou formou progrese, jak bude tedy solidarita v budoucnu vypadat? Vrátíme se k předchozímu modelu nebo bude výsledek jakousi kombinací starého a stávajícího modelu? A co náklady na neustálé změny legislativy a její zavedení?

Ne všichni členové vlády však s ministrem Jurečkou souhlasí a do debat se tedy příliš nehrnou. Jejich přístup k tématu je zatím vlažný, a tak nezbývá než počkat, jak se situace vyvine.

« zpět na přehled novinek