Ministerstvo financí již dříve zveřejnilo koncepci nové účetní legislativy pro období 2020 až 2030. Tato koncepce má být primárním podkladem pro vytvoření zcela nového zákona o účetnictví. Jeho zavedení by pro účetní legislativu České republiky znamenalo doslova revoluci.
Potřeba modernizace zákona o účetnictví vychází z povinnosti implementace pravidel stanovených právem Evropské unie. Na čím dál větším významu totiž nabývají Mezinárodní účetní standardy (IAS/IFRS), které reagují na aktuální mezinárodní trendy a ekonomický vývoj. Podle názorů mnohých odborníků, pokud by nedošlo k úpravě české účetní legislativy, znamenala by současná úprava překážku pro volný evropský trh kapitálu a služeb. Současná situace by navíc v budoucnu mohla snížit konkurenceschopnost českého podnikatelského prostředí.
Odborníci se shodují, že nastává čas pro vytvoření nové regulace finančního účetnictví, která nahradí zákon č. 563 z roku 1991. „Již delší dobu jsou nové standardy IFRS inspirací většině našich profesních organizací, které výrazným způsobem přispívají k utváření praxe a konvencí účetního výkaznictví u nás,“ říká Magdalena Králová, prezidentka Svazu účetních České republiky. Mezinárodní účetní standardy jsou navíc uplatňovány mnohými společnostmi působícími v České republice ve vztahu ke svým zahraničním mateřským firmám.
Nová účetní legislativa posílí koncepční principy účetního výkaznictví a například poskytne určitou volnost v účtování jednotlivostí. Účetní zároveň budou mít větší zodpovědnost při posuzování účetních situací s cílem věrnějšího zachycení reálné ekonomické situace ve firmě.
Při tak důležité koncepční změně je stěžejní spolupráce s odbornou veřejností. Mimo odbor Regulace a metodiky účetnictví Ministerstva financí České republiky se proto na rozvoji koncepce podílí profesní organizace a komory. Odborníci i firmy například požadují zpřísnění pravidel pro účetní. Na osoby, které poskytují účetní služby, by se mělo povinně vztahovat členství v účetní komoře a dále povinné pojištění.
Změny se například dotknou také zákona o dani z příjmů. Celé koncepce je však daleko širší, proto se jí budeme v budoucnu dále věnovat.
« zpět na přehled novinek