Lze započítat práci načerno do důchodu?
02.10.2023 - Práce načerno má svá rizika. Nejen, že hrozí pokuty jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci, navíc se taková práce nezohledňuje při výpočtu výše důchodu. celý článek »
02.10.2023 - Práce načerno má svá rizika. Nejen, že hrozí pokuty jak zaměstnavateli, tak zaměstnanci, navíc se taková práce nezohledňuje při výpočtu výše důchodu. celý článek »
27.10.2021 - Každý podnikatelský subjekt je pro účely výpočtu daně povinen evidovat své příjmy, případně výdaje a další pohyby. Pro koho je lepší daňová evidence a kdo je povinen vést účetnictví? A jaký je mezi nimi rozdíl? celý článek »
30.09.2021 - Pokud podnikatelský subjekt překročí stanovenou hranici obratu ve výši jednoho milionu korun za dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců, stane se plátcem DPH. celý článek »
15.09.2021 - Dohadné položky slouží k zaúčtování nákladů a výnosů do správného období. Náklady a výnosy je totiž třeba zanést do účetnictví v tom období, se kterým věcně a časově souvisí. Pokud tedy účetní jednotka obdrží fakturu pozdě (až po období, se kterým věcně a časově souvisí), je třeba použít právě dohad... celý článek »
29.07.2021 - Nikdo není neomylný, a tak každý rok evidují zdravotní pojišťovny spousty chyb a omylů týkajících se podání přehledů. Některé z těchto omylů jsou nestandardní, jiných je jako hub po dešti. Pojďme se spolu podívat na dva velmi četné omyly a udělat si konečně jasno! celý článek »
21.06.2021 - Daňově uznatelné náklady mohou významným způsobem snížit daň. Základ pro výpočet daně se totiž počítá dle následujícího „vzrorce“: PŘÍJMY – DAŇOVĚ UZNATELNÉ NÁKLADY – ODČITATELNÉ POLOŽKY = ZÁKLAD DANĚ celý článek »
17.05.2021 - V souvislosti s koronavirovou krizí byla přijmuta řada změn, s jejichž věcnými následky se nyní vypořádávají podnikatelé, zaměstnavatelé, účetní, daňoví poradci i finanční správa. Dotazy se množí a taktéž obavy z chyb a následných sankcí. Jednou z novinek je takzvaná „izolačka“, která kompenzuje zam... celý článek »
27.04.2021 - V době koronavirové krize vzniklo několik různých kompenzačních programů, jejichž čepání se však často nedá kombinovat. Může tedy docházet k situacím, že podnikatel podá žádost o určitou formu kompenzace a následně se ukáže, že jiný kompenzační program by byl výhodnější. Finanční správě se nyní množ... celý článek »
31.03.2021 - Koncem loňského roku i začátkem toho letošního došlo k mnohým daňovým změnám. Jelikož však mají lidé v souvislosti s koronavirovou krizí plné ruce práce se sledováním neustále se měnících restrikcí, nestihnou pojmout ještě změny v termínech podání daňových přiznání, daňových slevách ani další novink... celý článek »
30.10.2020 - Nejnovějším nařízením vlády se opět zpřísňují omezení pohybu a kontaktu mezi lidmi, pokud se nejedná o cesty do práce, obchodu, k lékaři, za rodinou nebo další jasně stanovené situace. Do konce nouzového stavu je také až na výjimky uzavřen maloobchod a služby, což definitivně znemožňuje činnost řadě... celý článek »
29.09.2020 - Třetí a čtvrtou vlnu EET jsme již měli mít v březnu roku 2020 za sebou. Díky koronavirové krizi byla však odložena. Od 1. 1. 2021 budou však muset být drobní živnostníci v České republice na tuto změnu připraveni. Níže je přehled základních informací pro drobné živnotníky a podnikatele.... celý článek »
26.08.2020 - V daňovém přiznání vám vyšel přeplatek, čekáte na něj a stále nepřichází? Na vině může být jednoduchá chyba, které se plátci poměrně často dopouštějí. Podle finanční správy zapomenou vyplnit a podepsat žádost o vrácení přeplatku. celý článek »
24.08.2020 - Ministerstvo financí rozšířilo okruh lidí, kteří mají nárok na kompenzační bonus za komplikace způsobené vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Díky novele na něj dosáhnou i tzv. dohodáři a osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) s dohodou, i pokud jsou účastníky nemocenského pojištění.... celý článek »
30.07.2020 - Zdravotní pojištění v České republice je povinná daň, která je součástí jednoho ze tří pilířů sociálního zabezpečení vedle státní sociální podpory a sociální pomoci. Když má poplatník dvě zaměstnání, často ho odvádí z obou takových příjmů. Existují ale případy vedlejších příjmů, u nichž zdravotní po... celý článek »
30.06.2020 - Jediný překlep v jinak správně vyplněném daňovém přiznání vás může přijít velmi draho. Stačí se splést v čísle variabilního symbolu při bezhotovostní platbě. Získat peníze zpět pak může být velmi komplikované. Navíc ještě musíte daň s chybně vyplněným variabilním číslem zaplatit znovu.... celý článek »
27.03.2020 - Může se stát každému a je dobré vědět, jak ji napravit. Když uděláte chybu v daňovém přiznání, nabízí se dva opravné prostředky. Buď opravné, nebo dodatečné daňové přiznání. V čem se odlišují a za jakých okolností jdou uplatnit? celý článek »
17.03.2020 - Termín pro podání daňového přiznání je letos kvůli epidemii koronaviru mimořádně posunutý až do 1. července. Čas navíc můžete využít třeba na kontrolu, jestli jste do něj zařadili všechny slevy, zvýhodnění a odečitatelné položky, na něž máte nárok. Jaké to jsou, v tom vám poradí náš přehled. ... celý článek »
28.02.2020 - Podnikatelům se může stát, že jejich příjmy v průběhu roku výrazně poklesnou. V takovém případě si mohou za určitých podmínek požádat o snížení záloh na zdravotní pojištění, které podle přehledu o příjmech a výdajích OSVČ vycházejí vysoko. Kdy lze takový postup uplatnit? ... celý článek »
25.02.2020 - Pokud jste živnostník, případně jste vykonával práci pro dva zaměstnavatele současně či měl jiný zdanitelný příjem, musíte 1. dubna 2020 odevzdat daňové přiznání za uplynulý rok. Existuje ale několik případů, při kterých se daňové přiznání odevzdávat nemusí. Jaké to jsou? ... celý článek »
17.01.2020 - V účetní praxi na ně čas od času narazí každý. Doklady, které do firemního účetnictví nepatří. Co může být daňově uznatelný náklad pro jednoho, nemusí být totiž uznatelným nákladem pro druhého. Za jakých podmínek lze do účetnictví zařadit například dárky pro obchodní partnery nebo služební cesty?... celý článek »
16.12.2019 - Firemní nebo taky korporátní dluhopisy jsou v poslední době stále populárnějším trendem na českém trhu. Investice do dluhopisů ale rozhodně nejsou bez rizika, jak ukázal i nedávný krach dvou velkých tuzemských emitentů, společnosti ZOOT a skupiny EMTC. Na co si tedy u dluhopisů dát pozor? ... celý článek »
16.10.2019 - Pokud podnikáte a zároveň pečujete o dítě, může za vás zálohy na zdravotní pojištění platit stát. Za jakých okolností lze této možnosti využít? A jak se liší praxe u osob samostatně výdělečně činných a u zaměstnanců? celý článek »
30.08.2019 - Možná i vy řešíte situaci, kdy a jakým způsobem přejít z daňové evidence na vedení účetnictví. Koho se to týká a jak takový přechod správně udělat? Přinášíme základní přehled, jak to udělat v souladu s klíčovými právními předpisy – zákonem o účetnictví a zákonem o daních z příjmů. ... celý článek »
19.07.2019 - Prázdniny přináší mnoha absolventům středních a vysokých škol otázku: Kdy začít platit pojistné na sociální zabezpečení? Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) neexistuje jednoznačná odpověď. Vždy je nutné posuzovat situaci, ve které se student či absolvent nachází. ... celý článek »
27.06.2019 - Zdravotní pojištění se ze zákona týká každého občana s trvalým pobytem v České republice. Přesto o jeho výpočtu, úhradě a odvodech koluje několik mýtů. Přečtěte si čtyři aspekty, které byste o zdravotním pojištění měli vědět. celý článek »
21.06.2019 - Účtování dotací je problematikou, která pro správné pochopení vyžaduje více pozornosti. Víte, kdy se jedná o dotaci, a kdy o finanční dar? A jaké problémy se při účtování dotací nejvíce vyskytují? celý článek »
03.06.2019 - Dvě zaměstnání na zkrácený úvazek, nebo hlavní pracovní poměr doplněný dohodou o provedení práce nejsou ničím neobvyklým. Víte, jak se daní příjmy ze dvou zaměstnání? A jak dvě zaměstnání ovlivňují výši starobního důchodu? celý článek »
23.05.2019 - U vybraných finančních produktů, kterými jsou například penzijní spoření, hypotéky či stavební spoření lze využít daňové úlevy. Nižší daňovou zátěží podporuje stát u občanů spoření na důchodové zajištění, pořízení vlastního bydlení či dlouhodobé investování. Vysvětlíme, jaké podmínky daňového zvýhod... celý článek »
17.05.2019 - Vlastníte pozemek, byt, dům či jinou nemovitost? A máte již zaplacenou daň z nemovitosti? Pokud ne, pak s platbou neotálejte. Vysvětlíme, koho se daň z nemovitosti týká, kdo je od daně z nemovitosti osvobozen, a jaké hrozí sankce za pozdní úhradu. celý článek »
27.03.2019 - Cenné papíry mohou poskytovat atraktivní zhodnocení i podstatné navýšení příjmů při jejich prodeji. Víte, jak zdanit příjmy z prodeje akcií? A kdy jsou příjmy z prodeje cenných papírů osvobozeny od daně? celý článek »
13.03.2019 - Dluhopisy patří k základním nástrojům kapitálového trhu, jejichž vlastnictví nabízí atraktivní výnosnost. Víte ale, jak příjmy z vlastnictví dluhopisů zdanit? celý článek »
08.02.2019 - Začátek roku se u mnohých nese v duchu daní. Zatímco na podání přiznání k dani z příjmu je ještě času dostatek, pro odevzdání daňového přiznání k dani z nemovitosti a silniční daně čas už vypršel. Rozhodné datum bylo 31. ledna. Co dělat, když jste na daňovou povinnost zapomněli?... celý článek »
24.01.2019 - Aktuální období daňových přiznání s sebou přináší často skloňované téma: Daňové slevy. Připomínáme daňové slevy a jejich základní sazby, které můžete v letošním daňovém přiznání uplatnit. celý článek »
20.12.2018 - Od roku 2018 došlo k snížení maximální výše při uplatňování výdajových paušálů na jeden milion korun. Pro mnohé živnostníky s vyššími výdaji je proto výhodnější vést daňovou evidenci a uplatnit skutečné výdaje. I přesto suma odváděných daní mnohé zaskočí. Poradíme, jak před závěrem roku optimalizova... celý článek »
18.12.2018 - Ministerstvo financí plánuje zavést nové sankce pro podnikatele, kteří řádně nevyplní údaje v kontrolním hlášení k DPH. Návrh represe je součástí daňového balíčku, jenž upravuje vybrané daňové zákony. Balíček je nyní ve druhém čtení Poslanecké sněmovny. celý článek »
29.11.2018 - Osoby samostatně výdělečně činné čeká od roku 2019 změna pro platby záloh na důchodové pojištění. Hlavní změnou je, že zálohy se budou platit vždy v daném kalendářním měsíci, ke kterému se pojistné vztahuje. Zároveň si OSVČ svou platbou nebudou moct zvýšit měsíční vyměřovací základ, než který bude p... celý článek »
19.11.2018 - Osoby s měsíčními příjmy převyšující 119 916 korun jsou povinny odvádět solidární daň. Ta činí 7 % z částky převyšující limit. V některých případech musí solidární daň odvést také zaměstnanci s průměrným příjmem. Důvodem mohou být mimořádné prémie či odstupné. Poradíme, jak postupovat a získat vratk... celý článek »
27.09.2018 - Pokud by došlo ke zrušení superhrubé mzdy a implementaci daňových změn, které navrhuje ministerstvo financí, nezvýšila by se pro zaměstnance a OSVČ daňová zátěž. Vyplývá to z ekonomické studie, kterou pro think-tank IDEA vypracovali ekonomové Klára Kalíšková a Michal Šoltés.... celý článek »