MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Vláda se v současnosti zabývá plánem na zvýšení zdanění firem, které by mělo přinést státnímu rozpočtu až 22 miliard korun. Návrh, který vznáší vicepremiér Marian Jurečka z KDU-ČSL, obsahuje více než šedesát opatření a je jedním z klíčových témat probíhajícího jednání pětice koaličních stran. Cílem je snížit schodek státního rozpočtu alespoň o 70 miliard korun ročně.

Podle člena sněmovního rozpočtového výboru Jana Jakoba (TOP 09) jsou přesné parametry předmětem jednání. Dokonce ani občanští demokraté, kteří dosud zvyšování přímých daní odmítali, nejsou nijak výrazně proti. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se však k plánu odmítl vyjádřit z důvodu probíhajících jednání.

Podnikatelé by dle Jurečky měli státu vrátit alespoň část finanční pomoci

Jurečka zdůrazňuje, že není možné vyřešit strukturální deficit veřejných financí a zadlužování pouze úsporami. Podniky dostaly v minulých letech značnou pomoc ze strany státu v souvislosti s opatřeními proti covidu a energetickou krizí, a je férové, aby část této pomoci vrátily. Plánované zvýšení daní by mohlo platit po omezenou dobu.

Co by mohlo zvýšení daní znamenat?

Například daň z příjmů právnických osob by se dle odhadů mohla zvýšit o jeden až dva procentní body, což by přineslo příjmy ve výši 11 až 22 miliard korun. Někteří ekonomové však odhadují, že inkaso by mohlo být nižší.

Podnikatelé upozorňují, že je zatěžují již vysoké odvody na sociální pojištění za zaměstnance

Podniky upozorňují na vysoké sociální odvody, které se platí v Česku ve srovnání s jinými zeměmi OECD. Další zvýšení daní by do soukromého sektoru vnášelo nejistotu, varují představitelé firem.

« zpět na přehled novinek