Institut nespolehlivého plátce byl v ČR zaveden v roce 2013. Protože zpočátku byly podmínky pro udělení nespolehlivosti složité, tak se tento institut ve velké míře nevyužíval. Finanční správa postupně upravovala kritéria pro jeho udělení a nyní je mnohem jednodušší institut nespolehlivého plátce DPH udělit.
Pokud nechcete ručit za nezaplacenou daň ze zdanitelného plnění, které přijmete od nespolehlivého obchodního partnera, musíte si ho předem ověřit. Víte jak na to?
Na daňovém portále můžete DIČ obchodního partnera vyhledat a zjistit, zda je k danému dni spolehlivý nebo není.
Mnohem jednodušší práci s ověřením mají uživatelé systémů DUNA. Zde je možné automaticky při zápisu nového záznamu zjistit spolehlivost obchodního partnera.
Nespolehlivost plátce DPH můžete ověřovat hned v několika evidencích.
Již při zápisu nového obchodního partnera do číselníku můžete jedním tlačítkem "Dotaz do registru DIČ" zkontrolovat aktuální spolehlivost obchodního partnera. Kontrolu lze provést i hromadně klikem na ikonu "Test spolehlivost plátců DIČ".
Pomocí smajlíků nebo barevného rozlišení hned zjistíte, který obchodní partner je nespolehlivý.
Jako bonus získáte také informaci o DIČ, která nešlo ověřit. To může znamenat špatně zapsané DIČ nebo zrušení registrace plátce DPH. V tomto případě je dobré zjisti, kde je problém a upravit chybu v číselníku.
Při uložení dokladu dojde automaticky k prověření dodavatele s českým DIČ v registru plátců DPH. Ověření můžete provést i hromadně kliknutím na ikonu "Test dodavatelů". Na záznamu vidíte pomocí barevného rozlišení nejen spolehlivost plátce, ale i zveřejnění účtu dodavatele, které je od určitého limitu plnění také nutné sledovat.
Při tvorbě příkazu k úhradě Vám EIS DUNA nabídne vyloučení problematických plateb a je tedy na Vás, jak se k platbě těchto závazků zachováte.
Jedinými podmínkami pro automatické ověřování nespolehlivosti plátců DPH v EIS DUNA jsou: