Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen v listopadu zpomalilo z říjnových 2,9 % na 2,6 %. Může za to především nižší zdražování potravin a nealkoholických nápojů. Mezi říjnem a listopadem spotřebitelské ceny vzrostly o pouhých 0,1 %. Navýšení cen se promítlo především do pohonných hmot.
Podle ekonomů inflace dosáhla svého vrcholu a opět začíná klesat. V příštích měsících by měla nadále klesat a stabilizovat se na úrovni dvouprocentního inflačního cíle. Přestože inflace spotřebitelských cen se nevymyká kontrole, pak mzdy a ceny nemovitostí rostou zásadně rychleji.
Za předpokladu zpomalení růstu spotřebitelských cen i během prosince, dosáhne letošní průměrná inflace 2,5 %. Pro příští rok se očekává další snížení průměrné inflace na úroveň 2,2 %. „Tento očekávaný vývoj je plně v souladu se strategií České národní banky, jejímž cílem je udržovat inflaci v tolerančním pásmu okolo 2 %,“ vysvětluje Miroslav Till ze společnosti Till Consulting, která vyvíjí účetní a mzdový software DUNA včetně softwaru elektronické evidence tržeb s názvem DUNA Cash.
Jelikož je ekonomický vývoj příznivý, předpokládá se, že ČNB postupně zpřísní měnovou politiku. „To znamená, že dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb, kterých jsme byli svědky již v listopadu. Růst úrokových sazeb ale zřejmě nebude dramatický, dodává Miroslav Till ze společnosti Till Consulting.
Otázkou zůstává, kdy ČNB k zvýšení úrokových sazeb přistoupí. Ekonomové zmiňují, že se tak může stát ještě v prosinci. Nejvíce očekávanou variantou je, že se tak stane začátkem února. K dalším korekcím úrokových sazeb by mělo dojít přibližně v polovině roku 2018.
« zpět na přehled novinek