MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Stejně jako každý rok, pak i ten letošní se neobejde bez několika zásadních změn v daňové oblasti, které pocítí především podnikatelé. Hlavní daňové a pojistné změny v krátkosti představíme.

Snížená sazba DPH pro stravovací služby

První a pro mnoho podnikatelů nejdůležitější daňovou změnou je snížení DPH pro stravovací služby, které se vrací ze základní sazby 21 % do snížené sazby 15 %. Snížení daňového zatížení je kompenzací restauratérům za vzniklé výdaje se zavedením elektronické evidence tržeb.

Snížená sazba DPH platí pro stravování a podávání nealkoholických nápojů.

Do snížení sazby DPH nepatří:

Restauratéři proto nesmí ve snížené sazbě účtovat alkoholické nápoje. Pro mnohé to však může být administrativní problém. „Pokud ale restauratéři používají pro elektronickou evidenci software DUNA CASH či DUNA OBCHOD s návazností na účetní program DUNA ÚČTO, nemusí se obávat. Software počítá s různými daňovými sazbami a umožňuje pohodlně vytvořit závěrku pro zaúčtování do podvojného účetnictví nebo daňové evidence.“, vysvětluje Iva Přikrylová ze společnosti TILL CONSULT a.s

Kromě stravovacích služeb budou nově daňově zvýhodněny také tiskoviny, které z 15% sazby DPH přechází do 10% sazby. Zařadí se tak po bok léků, kojenecké výživy a knih.

Zvýšení minimálních pojistných záloh OSVČ

Každoročním koloritem je zvyšování minimálních odvodů zdravotního a sociálního pojištění, které se odvíjí od všeobecného vyměřovacího základu, průměrné mzdy i důchodového koeficientu. A právě rostoucí mzdy ovlivňují výši pojistných záloh.

„Osoby samostatně výdělečně činné, které odvádí minimální zálohy na zdravotním pojištění, si letos připlatí o 83 korun navíc. Konkrétně nová výše minimálních záloh činí 1906 korun,“ říká Lukáš Rajnošek.

Dále dodává: „Zároveň dochází k navýšení minimálních záloh u sociálního pojištění, které poprvé překračuje dvoutisícovou hranici. Minimální měsíční záloha činí 2061 korun, což je o 89 korun více než v loňském roce.“

Minimální měsíční zálohy20172016
Zdravotní pojištění:1906 Kč1823 Kč
Sociální pojištění:2061 Kč1972 Kč

Novinkou je také změna účtů pro platbu zdravotního pojištění. Novela zákona o rozpočtových pravidlech totiž ukládá zdravotním pojišťovnám vést své účty u České národní banky. Účty u komerčních bank proto pojišťovny přestanou používat.

V březnu začne druhá fáze EET

Podstatnou změnou pro více než 250 000 podnikatelů bude druhá fáze elektronické evidence tržeb. Ta začne prvního března a bude se vztahovat na všechny maloobchodní a velkoobchodní prodejce.

„Obchodníci se stejně jako před pár měsíci restauratéři budou muset vybavit systémem pro evidenci a odesílání hotovostních plateb“, konstatuje ředitel společnosti TILL CONSULT a.s. Miroslav Till.

„Pro obchodníky máme připraven program DUNA OBCHOD, který je praktickým nástrojem pro snadnou obsluhu zákazníka, a to jak při pultovém, tak i velkoobchodním prodeji. Software umožňuje rychlé vystavení prodejního dokladu či faktury, eviduje skladové zásoby, odesílá data Finanční správě, funguje i při výpadku internetu a je kompatibilní s účetním programem DUNA ÚČTO,“ říká o software Dana Dostálová.

Díky kompatibilitě s ekonomickým systémem DUNA ÚČTO, může podnikatel bez obtíží zpracovávat podvojné účetnictví, daňovou evidenci, sledovat zásoby či sestavit účetní závěrku. Daňových legislativních změn se proto v roce 2017 nemusíte obávat, obzvlášť pokud vás změnami provází aktualizovaný účetní software DUNA.

« zpět na přehled novinek