Příspěvek na dovolenou je pro zaměstnavatele nejvýhodnější darovat v nepeněžní formě. Například formou poukázky na zakoupení zájezdu nebo slevových voucherů. Pokud by se zaměstnavatel rozhodl darovat příspěvek na dovolenou v peněžní formě, vztahovalo by se na darovanou sumu zdanění, jako v případě standardní mzdy.
Poukázka na dovolenou či voucher je z pohledu daňových odvodů výhodnější také pro zaměstnance, neboť do 20 000 Kč ročně je benefit osvobozen od daně ze závislé činnosti. V tomto případě nepodléhá ani zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Pro účetní a daňové potřeby lze správu poskytnutých benefitů zaměstnancům přehledně evidovat v mzdovém programu DUNA Mzdy i v účetním softwaru DUNA Účto.
Příspěvek na dovolenou v daňově zvýhodněném režimu zároveň zůstává i v případech, že je darován rodinným příslušníkům zaměstnance. To znamená, že příspěvek může být využit na úhradu dětského tábora nebo zdravotní rekreaci rodičů.
A jak probíhá firemní nákup dárkových poukazů v praxi? V podstatě existují tři možnosti. V prvním případě se jedná o klasických nákup dárkových poukazů, které nabízí cestovní agentury. V druhém případě mají firmy s vybranou cestovní kanceláří uzavřenou smlouvu, která zaměstnancům smluvní firmy poskytuje zvýhodněné ceny zájezdů. Třetí a zároveň nejméně zastoupenou variantou je situace, kdy firma provozuje svou cestovní kancelář. V tomto případě zaměstnancům poskytuje dovolenou se slevou, která většinou odpovídá výši marže z prodané dovolené.
Výše příspěvku na dovolenou se zpravidla pohybuje v jednotkách tisíců ročně. Tento benefit je oblíbený především jako odměna věrným zaměstnancům za jubilejní odpracovaná léta u firmy. Zde jednotlivé příspěvky na dovolenou dosahují hodnoty až desítek tisíc korun.
« zpět na přehled novinek