Informace ohledně daňových rozhodnutí by měly členské země EU podle ministra financí předsednického Lucemburska Pierre Gramegna ohlašovat zpětně od roku 2012 a následně je každých šest měsíců aktualizovat. Sdílet se přitom budou především informace jednotlivých finančních správ členských států týkající se optimalizace základů daně. Více než dříve přitom bude kladen důraz na transparentnost daňových systémů založených na vypracování účetnictví obecně uznávanými účetními standardy a řádné archivaci dat.
Záměr ministrů je jasný. Bojovat s agresivním daňovým plánováním a zajistit to, aby firmy platily férové daně. Zlepšit by se měla především přeshraniční spolupráce států, u kterých mají daňová rozhodnutí přeshraniční dopad.
Neméně důležitým benefitem je pak také transparentnost daňového systému napříč všemi státy, díky čemuž si každá firma může jednoduše zjistit, jakým způsobem bude ve které zemi daněna. Zároveň by měl ale tento fakt zamezit finančním správám jednostranně zvýhodňovat určité firmy, neboť takováto nestandardní rozhodnutí budou nově výrazně viditelnější.
S myšlenkou sdílení daňových podmínek přišla Evropská komise letos v březnu, a to poté, co novináři odhalili rozsáhlé daňové dohody Lucemburska s mnoha velkými firmami, které společnostem umožňovaly platit velmi malé daně
« zpět na přehled novinek