Evropská komise v minulém týdnu vyhověla české žádosti o využívání všeobecného mechanismu přenesení daňové povinnosti u DPH. Tomuto mechanismu se říká plošný reverse charge. Režimu reverse charge podléhají podle unijních pravidel zdanitelná plnění za nákup zboží a služeb vyšší než 17 500 euro. Přibližně 450 000 korun.
Žádost ministerstva financí nyní čeká posouzení a schválení u Rady EU. Projednání bude pravděpodobně probíhat v průběhu července. Po odstranění námitek členských zemí Evropské unie bude žádost postoupena k projednání na úroveň ministrů.
Pokud nenastanou ve schvalovacím procesu potíže a zdržení, mohl by být plošný reverse charge zaveden do českého právního řádu k 1. červenci 2020. Aspoň tak to odhaduje ministerstvo financí. I po přijetí ale bude plošný reverse charge časově omezen. Jeho platnost by měla skončit 22. června 2022, kdy by měl podle výhledu Evropské komise začít v členských státech Evropské unie platit nový systém pro DPH.
Přenesená daňová povinnost neboli reverse charge přenáší povinnost poskytovatele plnění přiznat a zaplatit DPH na výstupu s místem plnění v tuzemsku na příjemce plnění. Jednoduše řečeno povinnost přiznat a odvést DPH má odběratel zboží a nikoliv dodavatel zboží. Tento režim již v České republice funguje v odvětvích, ve kterých to legislativa EU umožňuje. Plošný reverse charge by měl platit pro veškerá odvětví.
Zavedení přenesené daňové povinnosti je jedním z nástrojů, jak stát bojuje proti daňovým únikům a karuselovým podvodům. „V posledních letech jsme sice dosáhli při potírání úniků na DPH velkého pokroku a daří se nám snižovat rozdíl mezi očekávanou a vybranou DPH, stále ale v tomto ukazateli nedosahujeme průměru EU, takže v tomto boji určitě nesmíme polevit,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.
« zpět na přehled novinek