V minulém týdnu vláda projednala a následně schválila návrh zákona o zrušení elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí, které návrh předložilo, tento krok odůvodnilo snahou o ulehčení administrativní a finanční zátěže na straně podnikatelů i státu.
K rozhodnutí přispěl také pokles četnosti hotovostních plateb v minulých letech z 80% na 40%, k čemuž nemálo přispěla i koronavirová situace. Pokud by tento trend pokračoval, snižoval by se zároveň i přínos EET do státní pokladny.
Zrušení EET se týká i provozování systému na straně Finanční správy a nedovoluje ani dobrovolnou evidenci. Schválený návrh nabyde účinnosti 1. ledna 2023.
Co nám zrušení EET přinese?
Zrušení přinese úsporu na obou stranách
- Každý český podnikatel by po zapojení třetí a čtvrté vlny EET zaplatil každoročně za provoz pokladen zhruba 3 000 korun, což dělá dohromady úsporu asi 1,5 miliardy na straně podnikatelské sféry.
- Stát každý rok ušetří asi půl miliardy korun.
Nevýhody zrušení EET
- Stát ztratí případný nástroj pro rozhodování o přidělení dotací v návaznosti na výši evidovaných tržeb.
- Někteří podnikatelé již investovali do zavedení EET nemalé peníze, přičemž 53 tisíc podnikatelů zatím dobrovolně eviduje tržby i nyní, když byla díky koronavirové situaci tato povinnost pozastavena. Zrušením EET se jejich investice stane zbytečnou.
- I stát již do vybudování systému hodně investoval a tyto peníze vyletí oknem.
- Zrušení EET přinese i propouštění. Finanční správa se již v červenci chystá zrušit prvních 100 pracovních míst.
« zpět na přehled novinek