Historicky první uskutečněné kontrolní hlášení se odevzdávalo do 25. února. Celkem uzákoněnou povinnost mělo splnit 288 000 podnikatelů, z nichž cca 45 000 formulář neodevzdalo. Z jakého důvodu? To nyní šetří Finanční správa.
Již nyní je jasné, že se jedná spíše o tzv. bílé koně a problémové subjekty, než o zapomnětlivce. Nutno však podotknout, že mezi plátci daně z přidané hodnoty, kteří nepodali kontrolní hlášení, jsou také ti, kterých se zákonná povinnost netýká.
Nově se podávání kontrolního hlášení dotkne i kvartálních plátců DPH, kvůli čemuž se počet povinných téměř zdvojnásobí. Do 25. dubna musí odevzdat formulář přibližně 500 000 podnikatelů.
Finanční správu netrápí pouze nepodané kontrolní hlášení. Podnikatelé odevzdávají také chybně vyplněné formuláře. Naštěstí takových případů není tolik. Chyba či nedostatek se nachází v zhruba ve 4 % odevzdaných lejstrech.
Mezi nejčastější nedostatky se řadí nevyplnění ID datové schránky nebo e-mailu. Dále je mnohdy uvedeno chybné DIČ odběratele či dodavatele. V některých případech zcela chybí. Abyste předešli případným problémům a kontrolní hlášení měli bez chyby, podívejte se na přehled nejčastějších rad při zpracování kontrolního hlášení v ekonomickém software DUNA.
Pokud podnikatel podá špatně vyplněný formulář, pak je vyzván k nápravě. Lhůta pro opravu kontrolního hlášení je v průměru stanovena na 8 dní. Jestliže tak poplatník neučiní, je považováno kontrolní hlášení za nepodané.
Za neodevzdaný formulář mohou podnikatelé zaplatit až 500 000 Kč. Naopak nejnižší pokuta za dodatečně podané kontrolní hlášení bez vyzvání správce daně činí 1 000 Kč. Obdrží-li plátce výzvu, pak ho čeká pokuta ve výši 10 000 Kč.
Rovných 30 000 Kč si musí připravit ti podnikatelé, kteří nepodají opravné kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě. Ministerstvo financí chce do 1. června připravit novelu, která by výše pokut však zmírnila. Zda k tomuto kroku opravdu dojde, zatím není stoprocentně jasné.
« zpět na přehled novinek