Zaměstnavatelé tedy budou mít od 1. července nové administrativní povinnosti, které se týkají zaměstnanců pracujících na základě dohody o provedení práce. Nově tak vznikne zaměstnavatelům, kteří dohodáře zaměstnávají, takzvaná oznamovací povinnost. To znamená, že vždy do dvacátého dne měsíce, který následuje po měsíci, kdy zaměstnávali pracovníka na DPP, musí na předepsaném tiskopisu předložit údaje o těchto zaměstnancích okresní správě sociálního zabezpečení. Zjednodušeně by to mohlo vypadat asi takto, za práci odvedenou v červenci musí zaměstnavatel tyto údaje okresní správě sociálního zabezpečení oznámit do dvacátého srpna. Samozřejmě za všechny zaměstnance, kteří zde pracují na dohodu.
Změny jsou následující:
Dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ) patří mezi nejběžnější typy brigádnických smluv. Obě smlouvy se od sebe však liší a mají jistá omezení. Na DPP je možné odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce a na DPČ je to většinou 20 hodin za týden.
Výhoda DPP spočívá v tom, že pokud mzda zaměstnance nepřesáhne 10 tisíc korun českých, neodvádí ani jedna strana odvody na zdravotní a sociální pojištění. Pokud však dojde k překročení 10 tisíc korun českých, musí být zaplaceny již zmiňované odvody na sociální a zdravotní pojištění v plné výši.
V některých případech však své výdělky musí danit i brigádníci. I pro studenty totiž platí obecné pravidlo pro podávání daňového přiznání, nicméně se ve většině případů nepředpokládá, že by student, který si zvolil prezenční formu studia, měl příjmy například z podnikání či z nájmu. Nicméně pokud by tato situace nastala, musí právě tento student podat přiznání z toho důvodu, že provozuje podnikatelskou či jinou činnost, ze které získává příjmy.
Častější jsou však případy, kdy si studenti pouze přivydělávají, a to buď během celého roku anebo jenom o prázdninách. V tomto případě záleží na tom, jakou formu zaměstnaneckého poměru student zvolil a zda podepsal prohlášení poplatníka k uplatnění daňové slevy. Jestliže nebude podepsáno prohlášení poplatníka, bude ze mzdy stržena srážková daň ve výši 15 %.
Pracovníci na dohodu mají nově nárok také na dovolenou, pokud odpracují alespoň 80 hodin během roku a dohoda trvá alespoň čtyři týdny, a dokonce i v případě, že má zaměstnanec více dohod. Nevyčerpanou dovolenou mu musí zaměstnavatel proplatit.
Červencové změny jsou součástí rozsáhlejšího balíčku, jehož část již platí od letošního ledna. Hodinová mzda od letošního ledna nesmí být nižší než minimální hodinová mzda pro dané období. V roce 2024 tak nesmí brigádníci vydělávat méně než 112,5 koruny na hodinu. Určité skupiny zaměstnanců, jako jsou například těhotné ženy nebo osoby pečující o dítě, mají možnost požádat si o práci na dálku. Zaměstnavateli pak také přibyla povinnost uhradit náklady spojené s prací na dálku. Žádost může zaměstnavatel také odmítnou, ale musí ji zdůvodnit.
« zpět na přehled novinek