Některé změny jsou diskutovány již delší dobu, ale zatím se nikdy nepodařilo navrhnout je v takové podobě, aby byly i realizovány. Novela by měla přinést zcela novou koncepci chápání účetnictví jako služby lidem z vnějšku, kteří si chtějí udělat názor na danou účetní jednotku a důraz je tedy kladen spíš na účetní výkazy, které novela řeší hned v prvních paragrafech. Dosud bylo nejdůležitější víc vedení účetnictví jako takové a šlo spíš o zachycení činnosti účetní jednotky pro účely kontroly.
Novela se soustředí i na přesnější definování pojmů jako jsou aktiva a pasiva, náklady a výnosy, vlastní kapitál podmíněná aktiva a podmíněné dluhy. Nejde o to, že by se definice těchto pojmů úplně změnila, ale bude přesnější a dojde také k definování pojmů nových. Podnikatelský svět se totiž mění a je potřeba na to v zákoně myslet. Například závazky by se od příštího roku mohly nazývat „dluhy“ a budou mezi ně patřit i rezervy a časové rozlišení pasiv, které již nebudou nadále „cizí zdroje“.
Předpokládaný termín nabytí účinnosti této novely je 1. ledna 2024.
1. Asi nejradikálnější změnou je, že novela zákona by fyzickým osobám přinesla naprostou dobrovolnost vedení účetnictví (bez ohledu na obrat).
2. Další změnou jsou kritéria pro povinný audit. Zde jsou však dvě navrhované varianty.
3. Důležitou změnou je i možnost vedení účetnictví a výkazů v cizí měně, pokud jde o měnu v níž daná účetní jednotka převážně účtuje.
« zpět na přehled novinek