MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Komunikace s finančním úřadem online nebo možnost podávat i běžná daňová přiznání elektronickou formou. To jsou jedny z hlavních novinek, které přináší novela daňového řádu. Návrh v únoru schválila poslanecká sněmovna, teď ho projedná senát. Podle plánů ministerstva financí by měl začít platit ještě na konci letošního roku. Přiznání za rok 2020 už by tak lidé v České republice mohli vyřídit prostřednictvím portálu MOJE daně.

Právě ten má být základem komunikace s finanční správou a místem, které bude plnit funkci online finančního úřadu. Podle ministryně financí Aleny Schillerové z ANO by systém měl být podobný jako internetové bankovnictví. „Nečekám, že díky němu hned lidé začnou rádi platit daně, ale chceme jim alespoň tuto povinnost co nejvíce usnadnit,“ uvedla Schillerová.

Samotná novela vytváří legislativní rámec pro fungování systému. Vznikne rozšířením již existující daňové informační schránky (DIS), kterou ale využívá jen malá část poplatníků. Uživatelům by podle ministerstva měl přinést kromě možnosti podávat přiznání přes internet také lepší přehled o jejich daňových povinnostech.

 

Předvyplnění údaji i historie vašich přiznání

V praxi to bude znamenat především předvyplnění daňových přiznání údaji, kterými finanční úřad disponuje z dřívějších daňových řízení, plátce také uvidí, jestli aktuálně něco státu dluží, nebo může naopak očekávat přeplatek. Vše uvidí také v historii svých přiznání. Zásadní zjednodušení by oproti DIS mělo přinést snadnější přihlašování, kdy budou stačit přihlašovací údaje poskytnuté finančním úřadem a nebude tak potřeba datové schránky, ani eObčanky.

Kdo si podá své daňové přiznání elektronicky, dostane měsíční bonus pro jeho podání. V praxi se pro něj prodlouží lhůta ze začátku dubna na začátek května. Díky tomu ji budou moct využit také plátci, kteří nestihli podat přiznání klasickou papírovou formou. Další výhodou pro uživatele online finančního úřadu má být dřívější vrácení přeplatku na dani.

Novinkou je rovněž zrušení povinnosti oznamovat finančnímu úřadu, že využijí služeb daňového poradce, pokud chtějí podávat přiznání až na začátku července. A skončí také povinnost podávat přiznání elektronickou formou pro ty, co si dobrovolně zřídili datovou schránku.

 

Rodné číslo už nebude muset být součástí DIČ

Součástí novely je i změna u daňového identifikačního čísla (DIČ). Nově už nebude muset automaticky obsahovat rodné číslo podnikatele, což kritizovali ochránci osobních údajů. Počítá se také se změnami kontrolních mechanismů, kde bude připuštěna dálková forma komunikace s úřady.

Důležitou změnou je rovněž součást novely, která zavádí zálohy na daňový odpočet. Ty umožní dřívější vrácení části nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty (DPH). Od této změny si ministerstvo slibuje, že zvýší plátcům DPH cash flow a zvýší jejich podnikatelskou jistotu. Celková lhůta pro jejich vrácení se ale prodlouží ze stávajících 30 dnů na 45, což dlouhodobě kritizuje opozice s tím, že si stát tímto opatřením pouze opticky vylepšuje výsledky svého hospodaření na konci roku.

Proti vůli ministryně Schillerové a na návrh rozpočtového výboru sněmovna v novele zanechala pětidenní lhůtu, po kterou nevzniká pokuta za opoždění podání daňového tvrzení, tedy přiznání, hlášení a vyúčtování. Na návrh Romana Onderky z ČSSD pak sněmovna schválila zvýšení minimální hranice pokuty při pozdním podání daňového tvrzení z 500 korun navrhovaných vládou na 1000 korun.

« zpět na přehled novinek