MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Na začátku prosince uběhly tři roky od zavedení první vlny elektronické evidence tržeb (EET). Od května příštího roku se pak rozšíří i na zbývající obory, které ji zatím nepodléhaly. Podle ministerstva financí za první tři roky provozu přineslo EET 33 miliard korun do státního rozpočtu. S náběhem dalších vln by se částka měla v příštích letech nadále zvyšovat.

Ministerstvo financí tak zavedení evidence a kontrolních hlášení pokládá za úspěšné opatření, byť k metodice výpočtu přínosu EET do státní pokladny měly výhrady někteří ekonomové i politici. Ministryně financí Alena Schillerová říká, že šlo o nejdůležitější krok k nápravě podnikatelského prostředí v novodobé historii České republiky.

„Zkušenosti z téměř tří let provozu v prvních dvou vlnách dokládají, že se není čeho obávat. EET je moderní a plně automatizovaný způsob komunikace mezi podnikateli a Finanční správou, který podnikatelům přináší řadu konkrétních výhod a jehož zavedením se Česká republika zařadila mezi bezmála dvacítku evropských zemí, ve kterých již některá forma evidence hotovostních tržeb funguje,“ uvedla Alena Schillerová.

 

V pohostinství roste počet živností i mzdy

Nejpodrobnější data má resort ze sektoru pohostinství a stravování, na který dopadla první vlna EET. Podle ministerstva se nepotvrdily černé scénáře z hromadného ukončování živností. „Naopak, například počet živností v hostinské činnosti se od prosince 2016 zvýšil o bezmála 9000,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva financí.

Zároveň poukazuje na čísla Českého statistického úřadu o tempu růstu tržeb. Po zavedení EET se v dotčených odvětvích zněkolikanásobily, v pohostinství a stravování meziročně vzrostly o více než 20 procent. „Pozitivním efektem EET je také vývoj mezd v těchto odvětvích. Podle dat ČSÚ tempo růstu průměrné hrubé mzdy v pohostinství v posledních třech letech výrazně převýšilo mzdovou dynamiku ve zbytku České republiky,“ doplňuje ministerstvo.

V sektoru pohostinství se mnoha podnikatelům mohlo EET vyplatit zejména díky snížené daňové sazbě na pití a jídlo. Zatímco před zavedením platili DPH 21 procent, nyní odvádějí 15 procent. Od května 2020 se sazba ještě sníží, konkrétně na 10 procent. Do této sazby putuje například také točené pivo.

« zpět na přehled novinek