MENU
Poradíme vám s výběrem 800 188 888 info@tco.cz
Malé zásilky z Číny mohou od příštího roku citelně podražit. Vláda schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která ruší osvobození od této daně pro balíčky v hodnotě nižší než 22 eur, tedy přibližně 550 korun, ze zemí mimo Evropskou unii. Nárůst cen dopadne zejména na nakupující na největších čínských e-shopech, jako je AliExpress nebo Wish.

Opatření zavádějí všechny země EU a reaguje na výrazný nárůst zásilek ze třetích zemí, především z Asie. Například Česká pošta v době před koronavirovou krizí zpracovávala každý den přibližně 100 tisíc zásilek z Číny, za celý minulý rok to bylo téměř 30 milionů malých balíčků. Všechny zásilky ze zemí EU přitom dani podléhají, novela tak chce narovnat podmínky v rámci přeshraničního elektronického obchodování.

„Je dobře, že se Evropa dokázala dohodnout na společném postupu k odstranění této nerovnosti. Firmy z České republiky i dalších zemí Evropské unie musejí jako plátci odvádět DPH bez ohledu na to, kolik prodávané zboží stojí. Naopak firmy ze třetích zemí si díky osvobození od DPH mohou dovolit to stejné zboží prodat za výrazně nižší cenu a mají tak oproti těm evropským velkou konkurenční výhodu,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

 

Umělé podhodnocování ceny

Některé e-shopy prý stávající situace využívaly nekalým způsobem. „Současná situace přímo svádí k fiktivnímu podhodnocování zboží, aby jeho cena nepřesáhla limit 22 eur a zásilka se tak nemusela danit. Zrušení výjimky pro malé zásilky ze třetích zemí omezí prostor pro obcházení DPH a pomůže účinněji potírat přeshraniční daňové úniky,“ doplnila ministryně financí.

Podle ekonoma a analytika Czech Fundu Lukáše Kovandy kvůli změně zákona může zboží podražit až dvojnásobně. Kromě DPH se totiž na všechny zásilky včetně těch drobných bude vztahovat i celní deklarace a poplatek za ní.

„Pokud se zákazník čínského e-shopu, který si objednal zboží za v přepočtu 270 korun, nechá v celním řízení zastupovat Českou poštou, což bude nejčastější případ, musí k ceně zboží připočítat poplatek za službu celní deklarace. Ten činí 200 korun, a navíc se započítává do základu pro výpočet DPH,“ vysvětlil Lukáš Kovanda. To v důsledku znamená, že za zboží, za které by dnes zákazník zaplatil 270 Kč, bude muset po 1. lednu 2021 po započtení všech nových plateb uhradit 569 korun.

 

Další novinka v působnosti zvláštního režimu

Novela zároveň rozšiřuje působnost zvláštního režimu jednoho správního místa pro výběr DPH, a to i na prodej zboží na dálku a na poskytování všech přeshraničních služeb konečným příjemcům v rámci EU. Díky němu plátcům odpadá administrativa spojená s nutností se registrovat k DPH a plnit povinnosti v každém členském státě, v němž obchodník prodává zboží nebo poskytuje služby.

Takovým obchodníkům bude nově stačit registrovat se na online portálu a jeho prostřednictvím podávat daňová přiznání a platit DPH za plnění v jiných členských státech EU. Podnik uskutečňující přeshraniční internetový prodej zboží nebo digitálních služeb do 10 000 eur ročně přitom bude moci uplatňovat pravidla pro DPH používaná ve své domovské zemi.

« zpět na přehled novinek